google-site-verification=-KfmxJpa_64yaZIAif8jXDL5FAXnJhan5UdHjAt161c
Mehdi Abbas Zadeh

Web Designer

Blogger

Freelancer

Photographer

Mehdi Abbas Zadeh

Web Designer

Blogger

Freelancer

Photographer

Blog Post

انقلاب ایران در دو حرکت

  کتاب انقلاب ایران در دو حرکت نوشته ی مهندس مهدی بازرگان:

کتاب انقلاب ایران در دو حرکت از محبوب‌ترین کتاب‌های مهندس مهدی بازرگان نخست‌وزیر دولت موقت است که تاکنون در ایران چاپ و منتشرشده است. از دیگر معروف‌ترین کتاب‌های مهندس مهدی بازرگان می‌توان به جنگ دیروز و فردا، سِرِّعقب افتادگی ملل مسلمان و سازگاری ایرانی اشاره کرد.
کتاب انقلاب ایران در دو حرکت را دفتر نهضت ایران در سال 1362 چاپ و منتشر کرده بود که تا مهر سال 1363 به چاپ چهارم رسید.
کتاب انقلاب ایران در دو حرکت درطی سال‌های اخیر محبوبیت زیادی یافته است اما همچنان نسخه‌های جدیدی از این کتاب در بازار موجود نیست و تاکنون تجدید چاپ‌نشده است.

کتاب انقلاب ایران در دو حرکت اثر مهندس مهدی بازرگان که در ادامه به معرفی و نقد آن خواهیم پرداخت در دسته‌ی کتاب‌های تاریخی قرار می‌گیرد که به‌خوبی توانسته بخش‌هایی از تاریخ معاصر را روایت کند. ازآنجایی‌که نویسنده خود از مسئولان آن زمان بوده و خود از نزدیک نظاره‌گر اتفاقات و جریان‌های سیاسی بوده به کتاب اعتبار بیشتری می‌بخشد.

 

انقلاب ایران در دو حرکت

موضوع کتاب انقلاب ایران در دو حرکت چیست؟!

مهدی بازرگان در این کتاب انقلاب ایران را در دو حرکت بررسی می‌کند. حرکت اول قبل از انقلاب است و هدف آن مبارزه و از بین بردن نظام شاهنشاهی و کوتاه کردن دست بیگانگان از دخالت در امور داخلی و ایجاد یک حکومت آزاد و مستقل بود.
 درحرکت اول همه گروه‌ها اعم از نهضت آزادی و مجاهدین خلق و توده‌ای‌ها و … حرکت رو به مرکز داشتند و حرفی از صادر کردن انقلاب، مبارزه با امپریالیسم، نجات مستضعفان جهان و حکومت روحانیون نبود.ولی درحرکت دوم که بعد از انقلاب هست حرکت گروها گریز از مرکز می‌شود و شعارها رنگ تند و افراطی‌گری به خود می‌گیرد و هدف‌ها هم عوض می‌شود. روحانیت رفته‌رفته حکومت را در دست می‌گیرد و گروه‌های سیاسی یک‌به‌یک از میدان به در می‌شوند.

لب کلام بازرگان در کتاب انقلاب ایران در دو حرکت این است که انقلاب ایران قبل از پیروزی آن در ۲۲ بهمن ۵۷ حرکتی رو به مرکز بوده خواسته و ناخواسته اختلافات در آن زمان نادیده گرفته می‌شد اما پس‌ازاینکه پیروزی حاصل می‌شود «انحصارطلبی» آغاز می‌شود و یکپارچگی حرکت رفته‌رفته رو به تحلیل می‌رود.
اقدامات رادیکال دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، مصادره شدن انقلاب به نفع عده‌ای و کنار گذاشته شدن عناصر ملی و پیروان نهضت آزادی، شکل‌گیری ایدئولوژی ضد امپریالیسم به‌عنوان هسته‌ای ذاتی و ثابت، تبدیل‌شدن انقلاب ملت به انقلاب مستضعفان و ورود پیشوایان مذهبی به‌تمامی شئون و امور مملکتی ازجمله مواردی است که به‌زعم نویسنده کتاب باعث مشکلاتی عدیده در وحدت انقلاب شد.

آیا انقلاب ایران در دوحرکت کتابیست که ارزش خواندن دارد؟!


اگر بخواهم تنها در یک کلمه جواب این سؤال را بدهم باید بگویم کتاب مهندس بازرگان ارزش خواندن و مطالعه را دارد.

بعد از خوندن کتاب انقلاب ایران در دو حرکت علاقه‌ام به مهندس بازرگان چند برابر شد. این کتاب باعث شد که برای مهندس بازرگان همان‌قدر احترام قائل باشم که برای بزرگانی چون دکتر مصدق یا امیرکبیر قائل هستم. چراکه حس می‌کنم مهندس بازرگان با تمام وجود می‌خواسته ایران رو در مسیر دموکراسی و توسعه حرکت بده و به‌هیچ‌عنوان انسان قدرت‌طلبی نبوده است.

تا حالا نخواستم و نتوانستم در مورد هیچ‌یک از سیاست‌مدارهای بعد از انقلاب قضاوت اخلاقی کنم اما مهندس بازرگان به نظرم متفاوت می رسه و ارزش شکستن این قاعده روداره.

و اما کتاب، کتاب بسیار مهمیِ چون مهندس بازرگان چه در قبل از انقلاب و چه در بعد از انقلاب همواره در بطن ماجرا قرار داشته و به گواه دوست و دشمن فردی راست‌گو، شجاع و باصداقت بوده به همین خاطر بهتر از هرکسی میتونه حوادث و رویدادهای اون زمان رو روایت کنه. از حرکت رو به مرکز و وحدت‌آفرینی که برای بیرون انداختن شاه به وجود اومده بود برامون بگه. از راه‌پیمایی‌ها و اربعین‌های زنجیره‌ای، از اعتصاب‌ها و مصاحبه‌های امام در پاریس برای جلب افکار عمومی جهانیان در قبل از انقلاب و یا از حرکت گریز از مرکز و تبدیل شعار انقلاب از ((همه باهم)) به ((همه با من)) از نفوذ دیدگاه‌های مارکسیستی – کمونیستی به شعارها و اهداف انقلاب، از اشغال سفارت آمریکا و گروگان‌گیری، از تحریف شعار نه غربی نه شرقی، از انقلاب فرهنگی تا نشاندن عنصر مذهب به‌جای ملت و مملکت و نقش برجسته روحانیت و چگونگی تسلط و پیروز شدن روحانیت بر سایر گروه‌ها پس از انقلاب اسلامی و مکتب گرایی، انحصارگرایی, جنگ قدرت برامون بنویسه.

هرچند که کتاب انقلاب ایران در دو حرکت لحن علمی و سرراست و ساده‌ای ندارِد و برای درک و فهم یک جمله باید چندین بار اون رو خوند و هرچند که خالی از تکرارها و تناقض‌ها نیست اما واقعاً در عرصه‌ی فهم روند حوادث انقلاب و بعد از انقلاب و چگونگی افتادن قدرت به دست روحانیت خیلی خوب و شجاعانه دست به تحلیل زده. تز اصلی و تئوری این کتاب به‌طور خلاصه این‌که قبل از انقلاب همه‌ی گروه‌ها حرکت رو به مرکز و در جهت اتحاد داشتند (باهدف مشترک شاه باید برود) اما بعد از پیروزی انقلاب همه‌ی نیروها به سمت تضاد با یکدیگر و به قول مهندس بازرگان گریز از مرکز قدم برداشتند و روحانیت گروهی بود که در این حرکت گریز از مرکز توانست دیگر گروه هارو شکست بده و قدرت رو به دست به گیره و یکه‌تاز عرصه‌ی قدرت در پس از پیروزی انقلاب باشه.
مهندس بازرگان در کتاب «انقلاب ایران در دو حرکت» دلیل اصلی استعفایش را دخالت‌های روحانیون در امور مملکت‌داری و سیاسی بیان می‌کند و درست شبِ قبل از گروگان‌گیری سفارت آمریکا استعفای خود را اعلام می‌نماید و قویاً در کتاب یادشده عنوان می‌نماید استعفایش به خاطر حمله به سفارت نبوده است و حتی سه ماه قبل از استعفای نهایی، سران کشور از این تصمیم آگاه بوده‌اند. مهندس بازرگان ازجمله حامیان آیت‌الله‌ منتظری بود.

مهدی بازرگان در استعفانامه دولت موقت نوشت: پیرو توضیحات مکرر و نظر به اینکه دخالت‌ها، مزاحمت‌ها، مخالفت‌ها و اختلاف‌نظرها، انجام وظایف محوله و ادامه مسئولیت را برای همکاران و این‌جانب مدتی است غیرممکن ساخته و در شرایط تاریخی حساس حاضر، نجات مملکت و به ثمر رساندن انقلاب بدون وحدت کلمه و وحدت مدیریت میسر نیست، بدین‌وسیله استعفای خود را تقدیم می‌دارد.

پ.ن یک: برای درک بهتر قدرت و جایگاه روحانیت در بعد از انقلاب حتماً سخنرانی مهدی خلجی رو گوش بدین. (فایل داخل کانال هست)

پ.ن دو: کتاب سال 62 نوشته‌شده و این به اهمیت کتاب خیلی اضافه می‌کند.

پ.ن سه: اگر به ژانر تاریخی علاقه دارید حتماً بخونینش.

 

نام کتاب: انقلاب ایران در دو حرکت
نویسنده: مهندس مهدی بازرگان
ناشر: دفتر نهضت ایران
موضوع: تاریخی – تاریخ معاصر
تعداد صفحات: 264
قیمت:

 

شما چطور!؟
نظر شما چیست؟!
آیا با نظر ما درباره‌ی این کتاب موافق هستید؟!
نظر خود را همین‌الان برای ما بنویسید.

برای دانلود فایل این پست میتونی از فرم زیر استفاده کنی:میتونی فایل خود این کتاب رو هم از اینجا دانلود کنی !واسه آشنایی بیشتر با مهدی عباس زاده میتونی اینجارو ببینی.

 

 

 

Taggs:
Write a comment