google-site-verification=-KfmxJpa_64yaZIAif8jXDL5FAXnJhan5UdHjAt161c
Mehdi Abbas Zadeh

Web Designer

Blogger

Freelancer

Photographer

Mehdi Abbas Zadeh

Web Designer

Blogger

Freelancer

Photographer

Blog Post

فیلم هایی که دیدم : اردیبهشت 99 به همراه نقد و معرفی

فیلم هایی که دیدم : اردیبهشت 99

فیلم هایی که اینجانب مهدی عباس زاده دیدم در سایت مهدی عباس زاده
فیلم هایی که دیدم – اردیبهشت ماه !

توی این سری نوشته ها میخوام درباره ی فیلم هایی که دیدم صحبت کنم.

خیلی وقت بود که تصمیم داشتم یک سری مطلب واسه سایتم بنویسم.
اولین ایده هایی که به ذهنم رسید رو دوست نداشتم، ایده هایی مثل نوشتن های کوتاه از زندگی روز مره و یا آموزش های کوتاه وردپرسی . البته این رو هم بگم که شاید در آینده از اونا هم نوشتم و منظورم این نیست که کلا بیخیالشون شدم.
اما خب، ایده ای که از این به بعد میخوام دنبالش کنم نوشتن یه سری مقاله از فیلم هاست.
البته نه من اونقدردر نوشتن حرفه ای هستم که بتونم اونطور خوب بنویسم و نه اون قدرها فیلم میبینم.
پس چرا مینویسم ؟!چون نوشتن رو دوست دارم و علاوه بر اون میخوام همین نوشتن در مورد فیلم ها باعث بشه که بیشتر فیلم ببینم!

هر دفعه به خودم میگم دیگه فیلم های ایرانی رو نمیبینم و هر دفعه نمیدونم چی میشه که گول میخورم و بازم میبینم این فیلم هارو.

شاه کش – 1396:

فیلم هایی که دیدم رو با شاه کش شروع کردم، فیلمی از وحید امیر خانی جوان (متولد 60) کسی که فیلم مدت معلوم رو هم کارگردانی کرده بود.
شاید فقط وحید امیر خانی باشه که بتونه با یه سری بازیگر خوب (در حد سینمای ایران) مثل مهناز افشار، هادی حجازی فر، مجید صالحی و حتی مهدی کوشکی (ل ع) یه فیلم مضخرف بسازه کاری که در مدت معلوم هم با جواد عذتی و هومن سیدی کرد.

شاه کش روایت یک مردِ که فکر میکرده همسرش خیلی دوسش داشته اما نداشته؛ فکر میکرده همسرش حاملست اما نبوده.

شاه کش فرود خوبی نداره همون طور که اوج خوبی نداره. یک فیلم یکنواخت و حوصله سر بر که پیشنهاد میکنم نبینین.

یه سایتی واسه این فیلم تیتر زده بود، شاه کش داستنی بر اساس واقعیت که مخاطب را غافل گیر خواهد کرد. شاید درست ترین تیتر کل تاریخ سایتش همین باشه.

اما بعد، فیلمی رو دیدم که مدت‌ها بود تو لیستم بود و نمی‌توانستم ببینمش!

انگل Parasite )2019):

فیلم هایی که دیدم رو  با انگل ادامه دادم .حتماً تا الآن این‌قدر ازانگل شنیدین و خوندین که  اگه منم بخوام در مورد داستان فیلم چیزی بنویسم تکرار مکررات میشه. پس به‌جای پرداختن مستقیم به فیلم به‌صورت غیرمستقیم سراغ داستان فیلم میرم. فقر!

در انگل فقیر آن فقیر فیلم‌های همیشگی نیست. کارگردان باظرافت بسیار آن داستان همیشگی و دوگانه‌ی  فقیر خوب – ثروتمند بد را کنار می‌گذارد. در انگل فقیر یک شخص معصوم و ناتوان که فقط مورد ظلم قرار می‌گیرد نیست. فقیری که یونگ جون هو  به تصویر می‌کشد علاوه بر فقیر بودنش وقیح هم هست. در انگل فقیر علاوه بر اینکه بوی مترو می‌دهد درست هم کار نمی‌کند.
شاید اگر کارگردان این جمله را که فقرا ترسناک نیستند بلکه مجبورند برای تحلیل فقر اسلحه به دست کسی نمی‌داد و سعی نمی‌کرد با کشتن آدم‌ها به بهانه‌ی انتقام فیلم را ببندد.

به‌هرحال انگل یک فیلم دوسویه و دو جهتِ است، هم به‌نقد ثروتمندان می‌پردازد و هم گوشه چشمی به‌نقد فقر و فقیر دارد.

فقر و فقیر الهام‌بخش کارگردان‌های زیادی حتی در سینمای ایران بودن که هر کدوم به شکل خاص خودشون فقر رو به تصویر کشیدن.
مثلاً مجید مجیدی که معمولاً در فیلم هاش خدا برای کاراکتر فقیر کارو در میاره.
یا مهرجویی با فیلم بانو و عبدالرضا کاهانی با فیلم هیچ نوع دیگه ای از فقیر رو روایت میکنن، فقیری که از طریق درست و طبق قانون شروع به پیگیری حق خود میکنه و اغلب موفق هم میشه درست برخلاف نگاه تاد فیلیپس در فیلم جوکر

کرگدن:

در ادامه فیلم هایی که دیدم رسیدم به سریال 24 قسمتی کرگدن فیلمی به کارگردانی کیارش اسدی زاده. سریالی که خیلی ضعیف شروع کرد و رفته رفته بهتر شد.
یکی از زیبایی های این سریال که من رو به خودش جذب کرد و باعث شد بقیه قسمت ها رو ببینم و  نصفه رهاش نکنم نوع روایت داستان بود.
روایت داستان از نظر تاریخی خطی نیست، یعنی شما یه اتفاقی رو الان میبینید و بعد ها علت اون و یا نحوه چگونگی اتفاق افتادن اون  حادثه رو در قسمت های بعد میبینید.
کرگدن، چند بازیگر خوب رو هم معرفی کرده که تا قبل از این فیم های زیادی بازی نکرده بودن مثل بانیپال شومون، کاظی و مارک که من واقعا عاشق شخصیت و کاراکتر کاضی( پوریا رحیمی سام) شدم.

جمله تو تنها کسی هاست که وقتی تو این بدبختی بهش فکر میکنم یه لبخند از ته دلم میاد روی لبم باعث شد تا  جمله دوم سریال رو دنبال کنم.

مستند ایسکونامی:

فیلم هایی که دیدم  رو گذاشتم کنار و نشستم به دیدن مستند ایسکونامی.
خیلی مواقع ما خودمون میدونیم که کاری که میکنیم باعث چه اتفاقاتی در آینده میشه اما به قول علی بندری  ما فکر میکنیم میدونیم  ولی واقعا نمیدونیم . به همین خاطر نیازبه تلنگر داریم، نیاز داریم تا یکی بیاد و یه تصویر واضح از اتفاقات آینده به ما نشون بده. کاری که فلانی با مستند ایسکونامی خیلی خوب این کار رو انجام داده.

میتونم بگم این مستند واقعا من رو ترسوند و باعث شد خیلی بیشترحواسم به موضوعاتی باشه که بهشون فکر میکنم.

موضوع های کوچیکی که باعث میشه ادم در اینده کار هایی بکنه که واقعا وحشتناکه!
منظورم چیه !؟

منظورم اینه مثلا کسی که هر روز یک دونه  نون دزدی کنه بعد از چند وقت خیلی راحت گوشت رو هم میدزده بدون این که حتی خودش متوجه کار خودش باشه!
یا وقتی به فانتزی های مختلف ( اینجا تاکید روی فانتزی های جنسیه ) فکر کنیم و فقط هم فکر کنیم این باعث میشه یه روزی این فکر کردن بارور شه و ما واقعا اون رو انجام بدیم و باعث به وجود اومدن یه عالمه اتفاق بشیم  که  فکر میکردیم از قبل میدونستیم اما ما فقط فکر میکردیم که میدونستیم!
البته باید این رو هم اضافه کنم که سپردن مرجعیت فکری به یک بازیگر پورن برای بررسی آزار جنسی چه قدر میتونه درست باشه !

شتاب ( Acceleration-2019 ) :

فیلم اصلا خوب نبود وباید اعتراف کنم که گول خوردم، گول پوستر فیلم و حضور دالف لاندگرن جان بازیگر مشهور فیلم های اکشنی مثل مکانیک.
من فکر کردم نقش اصلی این فیلم دولف لاندگرن اما این طور نیست بلکه نقش اول یه خانومه خشنه که البته بدن خوبی داره J!

خیلی خیلی فکر کردم ببینم این نوع فیلم هارو چرا میسازن ؟! به دلیل خاصی نرسیدم اما !
واقعا چرا میسازن ؟!

لرد – 1395:

لرد، فیلمی به نویسندگی و کارگردانی محمد رسول اف یکی از جنجالی ترین کارگردان های ایران.
در این فیلم رضا که خود یک دانشجوی اخراجی دانشگاست از هیاهو ونامردی های شهر به یک روستا در شمال کشور کوچ کرده است.

اما در روستا نیز زندگی او خالی از نامردی، زشتی و پلشتی نیست.
روستایی که شاید نمونه ی کوچک و نماد کشور ما باشد، کشوری که برای گرفتن حق و حقوقت کسی کمکت نمیکند، در برابر ظالم سکوت میکند واگر کسی هم کمکت کند میخواهد از تو برای کار های خود استفاده کند.
شرکت که به زمین و خانه  او نیاز دارد شروع به اذیت و آزار رساندن به رضا و خانواده‌ی او می‌کند تا بتواند خانه‌ی رضا( با بازی رضا اخلاقی راد) را از چنگش دربیاورد اما رضا که از اعمال قدرت مذهبی‌ها و مسجدی‌ها، تبعیض قوانین  بین مذهبی‌ها و قدرتمندان، رشوه بگیر بودن رئیس بانک، معاون و حتی پلیس روستا و نمیتواند حقش را از راه قانونی بگیرد عاصی میشود و کم‌کم از کاراکتر آرام و ساکت خود بیرون می‌آید و شروع به انتقام گرفتن می‌کند.
و به خوبی نشان دهنده این است که جامعه کنونی ایران چگونه باعث میشود آدم باید یا ظالم باشه یا مظلوم.

جای هنرمند در زندان نیست!

فیلم لرد خرده روایت‌هایی هم دارد و چگونگی وصل شدن این خرده روایت‌ها به هم به زیبایی فیلم رو دوچندان کرده.
شاید همین‌که فیلم لرد محمد رسول اف توی جشنواره فیلم کن جایزه برده دلیل خوبی باشِ واسه پیشنهاد کردن دیدن این فیلم!
به عنوان کلام آخر هم بگم که از بازی زیبای رضا اخلاقی راد و سودابه بیضایی در این فیلم هم نباید غافل شد.

1917 (2019):

 

1917، این فیلم هم مدت ها در لیست دیدن فیلم هام بود و همیشه منتظر یه فرصت خوب بودم برای دیدنش!
احتمالا از این فیلم هم به اندازه ی فیلم انگل شنیدین، پس در مورد این فیلم هم جز اینکه اگه ندیدین حتما ببینین نمیتونم چیزی بگم!

پ.ن : این قسمت رو بعد از چند روز اضافه کردم چون دیدم اگه نگم خاطرم آسوده نمیشه.
فرقی نمیکنه چه کسی، چه کشوری و با چه هدفی فیلم های اینچنینی درباره ی جنگ و رشادت ها و قهرمانی های ارتش و مردم یک کشور بسازه.
تمام این فیلم ها قبل از اینکه نشون دهنده ی قهرمانی ها و رشادت های یک کشور باشن نشون دهنده زشتی ها و پلشتی های جنگ هستند!
اسب های مرده،
ادم های خشک شده،
درختان قطع شده،
کلاغ ها و موش ها روی بدن مرده ها،
عروسک های بی صاحب
تصویر هایی هستند که سم مندس به خوبی تونسته اون هارو نشون بده.

همه ی این فیلم ها در لایه ی اول  یک فیلم ضد جنگ هستند چرا که در جنگ ها سنگر خونه های هر دو طرف خراب میشه و شاید در لایه های بعدی بتونن به قهرمان سازی و قهرمان بازی بپردازند.
یادم اومد از کتاب میراث هانریش بل که از نظر من ضد جنگ ترین چیزیه که میشه در مورد جنگ نوشت و توصیه ام اینه اگه وقت داشتین یه نگاهی بهش بندازین.
کتابی کم حجم، خواندنی و در عین حال پر از حرف های درست و بزرگ!( کتاب رو میتونین از همین زیر دانلود کنین و واسه دیدن بقیه کتاب های تاریخی میتونین اینجارو هم یه نگاهی بندازین)

همیشه یکی از آرزو هام تموم شدن تمام جنگ ها در همه ی جهانه اما هر وقت این رو آرزو میکنم یکی تو گوشم نجوا میکنه برای پایان جنگ باید ان قدر جنگید تا یکی بمونه.
شاید هم به قول مستر ربات هیچی به اندازه یه نزاع جهانی واسه یه عده حال نده. جنگ هایی که  هیچ نتیجه ای ندارند جز مدال های فلزی با رمان های مشکی.

بعدا نوشت :

‏بهترین فیلم جنگی که من تو عمرم دیدم شاید همین ۱۹۱۷ بوده و یا حداقل یکی از بهترین ها بوده، دردناک و صدالبته ترسناک‌.جنگ ترسناک ترین اتفاقیه که میشه برای یک جامعه بی‌افته اما خب تو سینما خیلی به این بُعد از جنگ پرداخته نمیشه و حتا اون رو جذاب هم نشون میدن.

 

رجب ایودیک ۶ (2019 – Recep İvedik 6): 

فیلم هایی که دیدم  با فیلم رجب ایودیک همراه شد.
یکی دیگه از قسمت های فیلم کمدی رجب.

رجب ایودیک 6 به اندازه ی بقیه قسمت های رجب خوب نبود و حتی میشه گفت رجب هم افت کرده.( در دنیایی به سر میبریم که فیلم رجب هم میتونه افت کنه).
اما طبیعت بکر و زیبایی که از آفریقا نشون میده دل آدم رو آب میندازه و آدم دوست داره حتی اگر شده یک بار بره و اون جاهارو ببینه ( فکر کن شب با رفیقت بخوابی صبح با میمونا پاشی) و شاید همین نشون دهنده این باشه که کارشو درست انجام داده.

 

بعدا نوشت:

یه بنده خدایی هم این وسط توییت زده بود ‏تنها فیلمی که ارزش دیدن داره تو تاریخ سینمای ترکیه رجبه(((:

معکوس – 1397 :

فیلم هایی که دیدم  رو با این فیلم تموم کردم .این فیلم رو همیشه مد نظر داشته باشین!
حتما با خودتون میگین چرا !؟ فیلمش خیلی باحاله!؟ داستان قشنگی داره !؟ چه چیز خفنی داره !؟
اگه بخوایم یکم سخت گیرانه نگاه کنیم باید بگم تقریبا هیچ کدوم رو نداره اما این فیلم و کارگردان این فیلم رو میشه به عنوان یه جواب آماده داشت واسه کسی که از این به بعد خواست بگه از فضل پدر تو را چه حاصل !؟
از فضل پدر همین که همیشه یه نقش واسه فیلماش از قبل رزرو شده هست، یه جین بازیگر هم واست میاره تا اولین کارگردانیتو داشته باشی !

معکوس فیلمی به کارگردانی پولاد کیمیایی و تهیه کنندگی مسعود کیمیایی!
با بازی بابک حمیدیان، شهرام حقیقت دوست و لیلا زارع ( چه قدر پر فعالیت شده این – 3 فیلم تو یک سال ) !

 

برای دانلود کتاب میراث نوشته ی هانریش بل میتونین از اینجا اقدام کنین.


 

واسه دیدن بقیه نوشته هام میتونین وبلاگم ببینین و یا در خبرنامه ایمیلی عضو شین.

Taggs:
Write a comment